stoczone 30  walk  KLASA  A  - czarna

Walki pierwszego kroku, sparingi sedziowane  Zawodnicy klas C-D

Walki ligowe. Zawodnicy C-B-A

2.1. Pucharowy i Mistrzostwa . Zawodnicy klas A - B

2.2.  Klasy zawodnika zostają wyznaczane na podstawie wszystkich stoczonych walk, nie tylko walk w lidze. Podanie nieprawdziwych informacji o ilości walk i stażu treningowym zawodnika karane będzie oficjalnym upomnieniem.

3.      Kategorie wagowe:
Klasy: D, C różnica wagi do 4 kg
Klasy  B, A różnica wagi do 6 kg

3.1. Kategorie wagowe zostają ściśle wyznaczone po rejestracji i zważeniu zawodników. W przypadku turnieju kategorie wagowe zostaną stworzone po ważeniu zawodników przez specjalny program komputerowy (w przygotowaniu)

3.2. Zależnie od ilości zawodników rywalizacja odbywa się wewnątrz kategorii wiekowych, wagowych, klas lub pomiędzy klasami: C, D oraz B i A
Za zgodą  trenera i sędziego głównego zawodów  zawodnik może walczyć w  w innej kategorii wiekowej, wagowej lub  klasie.

4. Dopuszczalna ilośc rund

·         klasa D i C  3 x 2 minuty  z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami
klasa     B    4 x 2 minuty z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami
klasa     A    5 x 2 minuty z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami

4.1. Zatrzymanie walki dla ostrzeżenia upomnień i poprawienia sprzętu lub z innych powodów nie wliczają się w czas trwania walki.
4.2. W przypadku remisu w walkach finałowych turnieju możliwe są dodatkowe rundy.

WARUNKI DOPUSZCZENIA DO UDZIAŁU W ZAWODACH:

5. Zawodnika do udziału w zawodach zgłasza trener w szczególnych przypadkach zawodnik może zgłosić się samodzielnie.

5.1. Zawodnik ma obowiązek posiadać wypełniona licencję federacji  w przypadku braku książeczki wypełnia kartę informacyjną. Wypełnione książeczki oraz karty przechowuje trener, który dostarcza je przed zawodami Sędziemu Głównemu zawodów.

5.2. Zawodnik musi posiadać aktualne sportowe badania lekarskie.

5.3. Zawodnik nie mający skończonych 18 lat musi dostarczyć podpisana przez prawego opiekuna zgodę na udział w zawodach.

5.4. Zawodnik uczestniczący w zawodach wyższego szczebla musi posiadać ubezpieczenie NNW. Również w zawodach sparingowych wskazane jest posiadanie ubezpieczania.

FORMUŁY WALKI

10.  "Full contact MT" pełne Muaythai
        "Light contact MT" - w kategori kadet z
         wyłączeniem kopnięc kolanem w głowę

ZACHOWANIE W RINGU

11.   Przed rozpoczęciem walki oraz po ogłoszeniu jej wyniku zawodnicy powinny podać sobie dłonie deklarując sportową postawę. Poza tymi dwoma przypadkami zawodnicy nie mogą ściskać wzajemnie dłoni zarówno podczas walki jak i na początku rund.

12.   W walkach ligowych dopuszczalny jest własny sprzęt. Wszystkie rękawice i bandaże muszą być sprawdzone i zaakceptowane przez osobę wyznaczoną przez organizatorów zanim zawodnicy wejdą na ring. Zawodnik może mieć ubrana opaskę prajat. Zawodnik wchodzi do ringu bez kasku, po nałożeniu mongkomu przez trenera zawodnik tańczy waikru trwające 1  – 1,5 minuty.

13.    Zawodnik ma obowiązek stosować się do poleceń sędziego ringowego.

13.1.        Komendy sędziego:

„CHOK’ – rozpoczęcie walki

‘YOOT” – zatrzymanie walki

YAK – rozdzielenie zawodników po klinczu. Po tej komendzie zawodnicy musza odstąpić od siebie zanim zaczną ponownie walczyć po komendzie CHOK.

13.2.        Kiedy walka zostaje zatrzymana na sutek liczenia zawodnika, lub w celu poprawienia sprzętu przeciwnik ma obowiązek udać się do białego narożnika wskazanego gestem przez sędziego.

DECYZJE

14.   Rodzaje możliwych decyzji:

14.1.        Zwycięstwo na Punkty (WP – Winning by Points):
Na koniec walki bokser, który został wskazany przez większość sędziów zostanie ogłoszony zwycięzcą. W przypadku, gdy obydwaj bokserzy ulegną kontuzji i nie będą zdolni do walki lub obydwaj jednocześnie ulegną nokautowi sędziowie odnotują zdobyte punkty przez każdego boksera do tej chwili, do której walka była kontynuowana i również wskażą zwycięzcę.

14.2   Zwycięstwo przez Decyzję Sędziego Ringowego (RSC - Referee Stopping Contest)

14.2.1 Poza Klasą (Outclassed RSC)
Walka zostaje przerwana przez sędziego ringowego w przypadku, gdy jeden z bokserów w opinii sędziego reprezentuje o wiele wyższy poziom przygotowania i kontynuowanie walki grozi poważnym urazem u boksera na niższym poziomie, powodem przerwania walki może również być brak oporu u jednego z bokserów. W każdej z powyższych sytuacji zwycięzcą zostaje jego przeciwnik.

14.2.2 Przekroczenie Limitu Liczeń (CCL - Compulsory Count Limits)
Następuje w sytuacji gdy bokser senior (mężczyzna lub kobieta) zostaje wyliczony trzy razy w ciągu jednej rundy lub cztery razy w ciągu walki, juniorzy kończą walkę w przypadku drugiego wyliczenia w ciągu jednej rundy lub trzeciego w ciągu walki.

14.2.3
Uraz (Injury)
Jeśli w opinii sędziego ringowego bokser nie jest w stanie kontynuować walki na skutek urazu spowodowanego dozwoloną techniką albo jest niezdolny do kontynuowania walki z jakichkolwiek innych fizycznych powodów walka zostaje zatrzymana a jego przeciwnik zostanie ogłoszony zwycięzcą. Decyzję o przerwaniu walki podejmuje sędzia ringowy, który może się w tym celu skonsultować z lekarzem. Konsultując się z lekarzem sędzia jest zobowiązany do podporządkowania się jego decyzji. Jest wskazane, aby sędzia w przypadku urazu konsultował się z lekarzem.

14.3     Wygrana przez Nokaut Techniczny  Technical knock-out (TKO)
Jest to sytuacja, gdy bokser po otrzymaniu silnego ciosu lub innego uderzenia na głowę doznał jej urazu i jest niezdolny do kontynuowania dalszej walki.
14.3.1     TKO.(H) – Uraz głowy
  Sędzia może również przerwać walkę przez R.S.C.(H) jeżeli zawodnik otrzymuje serię ciosów na głowę i nie jest w stanie się przed nimi bronić. Określenia R.S.C.(H) nie stosujemy w sytuacji, gdy bokser jest poza klasą i otrzymuje dużą ilość silnych ciosów bez własnej kontrakcji.

14.3.2     TKO .(B) – Uraz ciała
Jest to sytuacja, kiedy po otrzymaniu ciosu lub innego uderzenia dozwolonego przez przepisy w jakąkolwiek inną część ciała poza głową bokser jest niezdolny do dalszej walki. R.S.C.(B) dotyczy również sytuacji, gdy po jakimkolwiek nieumyślnym faulu bokser po upływie 3 minut nadal jest niezdolny do kontynuowania walki. W każdej z powyższych sytuacji zwycięzcą zostaje przeciwnik.

14.4
Wygrana przez Nokaut (Knock-out - KO)
Zwycięstwo przez Nokaut (KO) następuje w sytuacji, gdy bokser po otrzymaniu prawidłowej techniki otrzyma knockdown(KD) i nie jest w stanie wznowić walki w ciągu 10 sekund. Zwycięzcą ogłoszony jest jego przeciwnik.

14.5       Zwycięstwo przez Poddanie (Retirement)
Zwycięstwo przez Poddanie następuje w przypadku, gdy po przerwie pomiędzy rundami bokser wycofuje się z dalszej rywalizacji. Zwycięstwo przez poddanie następuje również w chwili, gdy bokser lub jego trener wycofują się z dalszej walki podczas jakiejkolwiek rundy.
W każdej z powyższych sytuacji jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą.

14.6        Zwycięstwo przez Dyskwalifikację
W sytuacji, gdy bokser jest zdyskwalifikowany, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą. W sytuacji, gdy obydwaj bokserzy zostaną zdyskwalifikowani decyzja ta zostanie ogłoszona przez Sędziego Głównego. Zdyskwalifikowany bokser nie będzie miał prawa do jakiejkolwiek nagrody, medalu, trofeum, honorowej nagrody albo klasyfikacji, wiążącej się z jakimkolwiek etapem turnieju, w którym został zdyskwalifikowany. W wyjątkowych przypadkach zdyskwalifikowany bokser może odwołać się do Przewodniczącego Jury/Sędziego Głównego, który może decyzję o dyskwalifikacji zmienić. Każda zmiana decyzji dotyczącej dyskwalifikacji zawodnika wymaga sporządzenia raportu i dostarczenia go w formie pisemnej  do 14 dni roboczych.

14.7      Brak walki (No Contest)
W przypadku, gdy walka nie może się odbyć z powodów niezależnych od bokserów, takich jak uszkodzenie ringu, awaria oświetlenia, warunki atmosferyczne i inne, Sędzia Główny ogłasza, że walka się nie odbyła. W przypadku turnieju o randze mistrzostw dalsze decyzje podejmuje Jury lub/i Sędzia Główny.

14.8      Zwycięstwo przez Walkower (Walk-over)
Przyznawane jest zawodnikowi, jeżeli:

14.8.1 Jest on w pełni przygotowany do walki i oczekuje na jej rozpoczęcie w swoim narożniku

14.8.2 Przeciwnik pomimo wywołania po nazwisku przy użyciu systemu nagłaśniającego nie stawia się w narożniku w czasie 2 minut od pierwszego wezwania

14.9.     Remis ( w turniejach zwycięzca musi być wyłoniony w przypadku jeżeli jest to walka finałowa sędzia główny może ogłosi 2 min rundę dodatkową). W przypadku remisu sędzia ringowy przy ogłoszeniu werdyktu nie podnosi rąk żadnego z zawodników.

15. Incydenty w ringu poza kontrolą sędziego ringowego
Jeśli nastąpi sytuacja, która nie pozwala na kontynuowanie walki w ciągu 1 minuty po rozpoczęciu pierwszej lub drugiej rundy (np. awaria prądu) walka zostanie przerwana i zostanie ponowiona jako ostatnia walka turnieju.
Jeśli do incydentu dojdzie w trzeciej rundzie, walka zostanie zakończona, ale sędziowie zostaną poproszeni o wydanie werdyktu odnośnie zwycięzcy
Jeśli do incydentu dojdzie w ciągu ostatnich trzech walk turnieju, walki zostaną wznowione jako pierwsze w następnym dniu. Bokserzy zostaną ponownie zważeni i zbadani przez lekarza w następnym dniu.

KNOCK-DOWN (KD)

16. Definicja
Uważa się że bokser zalicza knockdown w sytuacji:
16.1. Jeśli w wyniku uderzenia lub serii ciosów dotyka podłogi jakąkolwiek częścią ciała poza jego stopami, albo
16.2. jeśli zwiesza się bezradnie na linach jako wynik ciosu albo cyklu ciosów, albo
16.3. jeśli w wyniku ciosu lub serii ciosów jest częściowo lub całkowicie poza linami, albo
16.4. jeśli w wyniku ciosu lub serii ciosów nie upada, nie kładzie się na linach lecz w opinii sędziego ringowego jest nie w pełni świadomy i nie jest w stanie kontynuować walki.

17. Liczenie
W przypadku knock-down, sędzia natychmiast zaczyna liczenie. Gdy bokser jest “na deskach” sędzia liczy głośno od jednego (1) do dziesięciu (10) w języku tajskim.
SIB DZIESIĘĆ
Pomiędzy poszczególnymi liczbami sędzia ringowy robi jednosekundowe przerwy wskazując każdą sekundę ręką w taki sposób, że bokser, który został przewrócony również miał możliwość liczenia. Przed liczbą „NUENG ” musi upłynąć jedna sekunda od czasu, gdy bokser osunął się na ziemię. Wymagane jest by przeciwnik udał się na polecenie sędziego ringowego do wskazanego narożnika neutralnego. Dopóki nie znajdzie się w tym narożniku sędzia ringowy nie będzie kontynuował (czy też nie zacznie) liczenia.
W przypadku gdy KD nastąpił w wyniku ciosu na głowę sędziowie punktowi wpisują w odpowiedniej rubryce na karcie punktowej „KD(H)”, natomiast w każdym innym przypadku wpisywane jest „KD”

17.1. Obowiązki przeciwnika
Jeśli bokser jest liczony, jego przeciwnik musi od razu wejść do neutralnego narożnika. Walka może być kontynuowana przeciwko przeciwnikowi który upadł na ring tylko w przypadku gdy zawodnik przewrócony dostaje od sędziego ringowego polecenie aby wstać do góry i nakazuje kontynuowanie walki za pomocą komendy “CHOCK”

17.2. Obowiązkowe liczenie do 8
Gdy w wyniku uderzenia bokser zalicza KD, walka nie będzie kontynuowana do chwili aż sędzia ringowy wyliczy do PAED (8), nawet w sytuacji jeżeli bokser jest gotowy kontynuować walkę wcześniej.
17.3. Knock-out (Nokaut - KO)
W sytuacji gdy sędzia policzy do „SIP ” (10) walka się kończy i zostanie rozstrzygnięta jako “nokaut” (KO)
17.4. W sytuacji gdy do knock-down dojdzie pod koniec rundy (z wyjątkiem ostatniej rundy w Finałach w mistrzostwach świata, Pucharze Świata, Mistrzostwach Kontynentalnych albo Turniejach Międzynarodowych), sędzia kontynuuje liczenie.
Sędzia może policzyć do 10, wtedy będzie zwycięstwo przez “nokaut” (KO)
Jeżeli bokser jest w stanie podjąć walkę przed wyliczeniem do 10 sędzia natychmiast wydaje polecenie kontynuowania walki CHOCK
17.5. W przypadku gdy sędzia ringowy doliczy do PAED (8) i zawodnik zgłosi gotowość do walki a następnie bez ponownego uderzenia upadnie na deski, sędzia ringowy kontynuuje liczenie od liczby PAED (8) na której poprzednio się zatrzymał.
17.6. W sytuacji gdy obydwaj bokserzy znajdą się w knock-down jednocześnie, zostaną wyliczeni jednocześnie, jeśli jednak obydwaj nie wstaną przed “SIP” (10) walka zostanie przerwana a werdykt zostanie wydany zgodnie ze zdobytymi punktami do chwili gdy nastąpił obustronny knock-down..
17.7. Jeśli bokserowi nie udaje się podjąć walki na nowo po zakończeniu przerwy między rundami, albo po knock-down (KD) nie jest w stanie podjąć walki w ciągu 10 sekund przegrywa walkę.
17.8. Limit liczeń
W przypadku gdy bokser jest liczony:
• trzy raz w ciągu rundy lub cztery w ciągu całej walki (seniorzy)
• dwa razy w ciągu rundy lub trzy razy w ciągu całej walki (juniorzy)
sędzia ringowy przerywa walkę (R.S.C lub R.S.C.C.L)

SYSTEM PUNKTACJI

18. Przyznawanie punktów
Punkty przyznawane są w sytuacji, kiedy bokser uderza przeciwnika zadając ciosy pięścią, wykonując kopnięcia, uderzenia łokciem lub kolanami, lub uderza przeciwnika w trakcie obalania. Żeby ciosy zostały zaliczone powinny one wywierać na przeciwniku widoczny efekt, nie mogą być blokowane lub uderzane na gardę przeciwnika.

18.1. Koniec każdej rundy.
Za każdą rundę zostaje przyznanych 10 punktów. Nie można przyznawać punktów ułamkowych. Na zakończenie każdej rundy lepszy (sprawniejszy w MuayThai) bokser otrzyma 10 punktów jego przeciwnik proporcjonalnie mniej. W sytuacji, gdy bokserzy będą równi obydwaj otrzymują po 10 punktów, jednak należy unikać takiej sytuacji.

18.2. Kryteria przyznawania punktów;
18.2.1. Bokser wygrywa rundę stosując więcej urozmaiconych celnych technik niż jego przeciwnik.
18.2.2. Bokser wygrywa rundę wykonując techniki bardziej dynamicznie niż jego przeciwnik.
18.2.3. Bokser wygrywa rundę okazując mniejsze wyczerpanie niż przeciwnik.
18.2.4. Bokser wygrywa rundę, kiedy ma lepszy styl MuayThai niż przeciwnik.
18.2.5. Bokser wygrywa rundę walcząc zgodnie z zasadami i wykonując mniej fauli od przeciwnika.

18.3. Punkty nie są przyznawane w następujących przypadkach:

18.3.1. Za uderzenia, które są blokowane przez przeciwnika rękami lub nogami.
18.3.2. Za uderzenia, które pomimo że trafiają wykonywane są bez widocznej siły.
18.3.3. Za obalenia przeciwnika bez wykonania uderzenia.
18.3.4. Za uderzenia niezgodne z przepisami.

18.4. System punktacji wyniku:
 punktów zostaje przyznanych bokserowi, który wygrywa rundę, jego przeciwnik odpowiednio mniej (9 - 8 - 7)
18.4.1. punktów zostanie przyznanych każdemu bokserowi jeśli obydwaj będą mieć jednakową formę podczas rundy,(należy unikać tej sytuacji)
18.4.2. Bokser, który wygrywa rundę przez niewielką przewagę otrzymuje 10 punktów, jego przeciwnik otrzymuje 9 punktów
18.4.3. Bokser, który wygrywa rundę przez dużą przewagę otrzyma 10 punktów; jego przeciwnik otrzyma odpowiednio 8 lub 7 punktów.
18.4.4. Bokser traci 1 punkt otrzymując 1 ostrzeżenie. Punkt za ostrzeżenie jest dodany do punktów przeciwnika, jeśli sędziowie punktowi zgadzają się z tym ostrzeżeniem.

19. Rejestracja ostrzeżeń (warnings)
19.1. Jeśli sędzia ringowy przyzna jednemu z bokserów ostrzeżenie (warning) to sędziowie punktowi muszą przyznać jeden punkt jego przeciwnikowi. Jeśli sędziowie punktowi zgadzają się z decyzją sędziego ringowego to przyznają przeciwnikowi punkt a ostrzeżonemu bokserowi w karcie w odpowiedniej kolumnie zaznaczają “w”, jeśli jednak sędzia punktowy nie zgadza się z decyzją sędziego ringowego to nie przyznaje przeciwnikowi punktu a na karcie zaznacza zamiast „w” literę „x”.
19.2. Podczas każdej rundy sędzia punktowy może dodać lub odjąć punkt za faul, którego był świadkiem a nie został zauważony przez sędziego ringowego. Jeśli sędzia punktowy zauważa faul (kwalifikujący się w jego odczuciu do ostrzeżenia), który nie został ogłoszony przez sędziego ringowego nakłada odpowiednią karę na faulującego boksera i zaznacza w odpowiedniej kolumnie literę „J”.

20. Zakończenie walk turniejowych
Jeśli, na koniec walki po ocenieniu każdej rundy zgodnie z przepisami, sędzia stwierdza, że bokserzy mają równą ilość punktów przyznaje zwycięstwo kierując się następującymi zasadami:
20.1. Wygrywa ten, kto okazał więcej agresji podczas walki lub pokazał lepszy styl MuayThai jednak, jeżeli są równi w tym względzie to:
20.2. Wygrywa ten, kto pokazał lepszą obronę (blokując, odparowując, stosując uniki itd.) w wyniku, których atakujący przeciwnik był zmuszony do wycofania.
20.3. W Turniejach musi być wskazany zwycięzca, remis może być przyznany w walkach ligowych.

FAULE

21. Upomnienia, Ostrzeżenia i Dyskwalifikacje
21.1. Bokser, który nie przestrzega upomnień sędziego, walczy niezgodnie z przepisami, wykazuje niesportowe zachowanie albo popełnia faule, może być przez sędziego ringowego upomniany słownie, może otrzymać upomnienie (caution), ostrzeżenie (warning) lub może zostać zdyskwalifikowany.
21.2. Sędzia ringowy może bez przerwania walki dać upomnienie (caution) bokserowi za określone przewinienie, jeśli będzie chciał dać ostrzeżenie (warning) zatrzymuje walkę, bierze boksera za rękę i podchodzi do każdego z 5 sędziów punktowych mówiąc w wyniku czego doszło do otrzymania ostrzeżenia. Po wydaniu ostrzeżenia (warning) sędzia już nie może bokserowi dawać upomnienia (caution) za to samo przewinienie.
21.3. Trzy (3) upomnienia (caution) za to samo przewinienie powodują otrzymanie ostrzeżenia (warning).
21.4. W czasie walki bokser może otrzymać jedynie dwa ostrzeżenia (warning).
Trzecie ostrzeżenie (warning) automatycznie powoduje dyskwalifikację boksera.

22. Rodzaje fauli
Jeśli bokser celowo popełnia następujące przewinienia to są one uznawane za faule:

22.1. Celowo wypluwa ochraniacz na zęby
22.2. Stosuje wysokie rzuty, lub dźwignie na kręgosłup.

22.3 Celowo atakuje tył głowy i kręgosłup przeciwnika
22.4. Przewraca się na leżącego przeciwnika.
22.5. Atakuje przeciwnika, który leży lub wstaje z podłogi
22.6. Atakując przytrzymuje się lin lub używa lin do walki.
22.7. Broni się w sposób całkowicie bierny lub ucieka ewidentnie unikając walki, obraca się do przeciwnika bez wyprowadzenia ciosu.
22.8. Używa agresywnych, niepotrzebnych lub obraźliwych określeń podczas walki.
22.9. Nie wycofuje się w tył na komendę “Yak”
22.10. Próbuje uderzyć przeciwnika zaraz po komendzie sędziego “Yak” bez wycofania się w tył.
22.11. W jakikolwiek sposób atakuje lub zachowuje się agresywnie w stosunku do sędziego
22.12. Celowo uderza przeciwnika kolanem w pachwinę. Jeżeli zawodnik otrzyma niezamierzone uderzenie kolanem w pachwinę i nie jest w stanie kontynuować walki, sędzia przerywa walkę i może przyznać do 3 minut dla zawodnika by pozwolić mu dość do siebie. Jeżeli zawodnik po 3 minutach nie jest zdolny do walki to zostaje ogłoszony „przegrywającym”.
22.13. Po wyłapaniu nogi przeciwnika zrobienie więcej niż jednego kroku z trzymaniem przeciwnika za nogę.
22.14. W sytuacji gdy obydwaj bokserzy wypadają z ringu faulem jest zachowanie przeszkadzające drugiemu bokserowi na ponowne wejście do ringu.
22.15. Zażywając jakąkolwiek substancję zakazaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL)

23. Sekundanci
Każdy bokser może ponieść odpowiedzialność za zachowanie swoich sekundantów.

24. Sędzia ringowy i sędziowie punktowi
Jeśli sędzia ringowy ma podstawy do przypuszczenia, że nie zauważył faulu wykonanego przez boksera, może w celu wyjaśnienia wątpliwości skonsultować się z sędziami punktowymi.

SEKUNDANCI

25. Każdemu zawodnikowi może towarzyszyć dwóch sekundantów, którzy muszą przestrzegać następujących zasad:
25.1. Sekundanci w czasie przerwy mogą wejść na ring.
25.2. Sekundanci przed rozpoczęciem rundy muszą usunąć z powierzchni ringu wszystkie przedmioty takie jak: krzesła, ręczniki, wiadra i inne.
25.3. Sekundant będący w narożniku powinien posiadać ręcznik oraz gąbkę dla boksera. Sekundant może przerwać walkę swojego zawodnika rzucając ręcznik na platformę ringu. Sekundant nie może przerwać walki podczas, gdy sędzia ringowy jest w trakcie liczenia zawodnika.
25.4. Sekundantom wolno udzielać rad, pomocy oraz ośmielać zawodników podczas trwania rund nie można jednak używać słów wulgarnych ani obraźliwych. Jeżeli sekundant złamie zasady może otrzymać ostrzeżenie lub zostać zdyskwalifikowany.

25.5. Zawodnik może otrzymać upomnienie, ostrzeżenie lub zostać zdyskwalifikowany przez sędziego ringowego za przewinienia sekundanta.

25.6. Jeżeli sekundant zostanie usunięty z narożnika przez sędziego ringowego nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji podczas tej sesji zawodów. Taki przedstawiciel raz usunięty z narożnika przez sędziego musi opuścić salę, na której odbywają się walki, na pozostałą część zawodów. Jeżeli zdarzenie miało miejsce podczas turnieju, skutkiem będzie usunięcie przedstawiciela jako sekundanta z całego turnieju.
25.7. Sekundanci mogą być ubrani w strój dowolny, obowiązkowo obuwie z miękka podeszwą.